Csepeli Evangélikus Egyházközség

Legutóbbi körlevél
Igék
A csepeli templom története
Raffay Sándor püspök avató beszéde (részlet)
80 éves a csepeli evangélikus templom
Egyebek

Igehirdetések, írások

Egy ember nagy vacsorát készített, és sok vendéget hívott meg. A vacsora órájában elküldte a szolgáját, hogy mondja meg a meghívottaknak: Jöjjetek, mert már minden készen van! De azok egytől egyig mentegetőzni kezdtek. Az első azt üzente neki: Földet vettem, kénytelen vagyok kimenni, hogy megnézzem. Kérlek, ments ki engem! A másik azt mondta: Öt pár ökröt vettem, megyek, hogy lássam, mit érnek. Kérlek, ments ki engem! Megint egy másik azt mondta: Most nősültem, azért nem mehetek. Amikor visszatért a szolga, jelentette mindezt urának. A ház ura ekkor megharagudott, és ezt mondta szolgájának: azok közül, akiket meghívtam, senki sem kóstolja meg a vacsorámat. Lk 14,16kk.

Jézus ebben a példázatban az emberi élet három oldalát mutatja be. Ez a háromszög határolja és zárja be az emert szigorú életkeretek közé. A tulajdon, a munka és a család. Ezeket pozitívan szoktuk értékelni. Ugyanakkor e három az, ami Isten országának elutasítását vonhatja maga után. Annak jelképe a példázatban a nagy vacsora. Isten meghívása át kellene rendezze a prioritásokat. Mégsem így történik. Az ember nem tud elszakadni azoktól a dolgoktól, amik ebben a világban meghatározzák , és nem tud odafordulni ahhoz, amit Isten kínál. Nem lát túl a látóhatáron, még ha az véget is ér a halállal. Kérdés, hogy nem túlzott-e Jézus igénye? Nem kér-e olyasmit, ami lehetetlen? Sokan állítják, hogy Jézus követői, de milyen mértékben és milyen határig? Olyan igékre gondolok, hogy “Ne gyűjtsetek magatoknak kincseket a földön!” meg hogy “Szeressétek ellenségeiteket!” Miről tud lemondani az ember azért, hogy az “odafelvalókkal” törődjön és ne a földiekkel (Kolossé 3,2) ? Mivé lenne az emberi társadalom, ha mindenki így tenne? Nem omlana-e össze minden? Ha helyesen értjük Jézus példázatát, akkor nem a tulajdon és nem a munka, vagy a család a probléma. Nem az a baj, hogy ezek vannak, hanem az hogy nincsenek a helyükön. Isten elé kerülnek, ami nem helyes. Nem lehet ez a három az élet értelme és célja. Tegyük félre, ha Isten hív vele való közösségre, lelki egyesülésre, vele tölthető időre, döntésekre. Nehéz ez. A tanítványok is kétségbe estek egyszer és megkérdezték: Akkor kicsoda üdvözülhet? Jézus válasza pedig egyszerű volt: Embereknél ugyan letehetetlen, de Istennél minden lehetséges. (Márk 10,27) Ezt persze úgy kell értenünk, hogy van kegyelem, van bűnbocsánat. Azért lehetséges.

Csepel, 2022. június 26.

Társoldalak
Állandó alkalmaink
Közelmúlt eseményei
Egyéb

Illusztráció

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003.
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster